Mimozemský dizajn knihy
Kultúrne mestá

13.5. 2014 by Kamil Ličko


Pre našu kamarátku Zuzanu Ducho sme spravili dizajn jej knihy Kultúrne mestá. Keďže Zuza je za každú srandu, spravili sme ho trošku inak.

Kniha je urbaninistickou štúdiou mesta, ktorý sa snaží analyzovať z formalizujúceho odstupu; akoby z pohľadu cudzinca. Z tohto dôvodu sme ju vysadili ako knihu v knihe: autorka Zuzana, prezentovaná ako mimozemský kozmický turista, prichádza do Bratislavy v svojom ufe, ktoré zaparkuje na Medzijarkoch. Vystúpi a putuje Bratislavou, aby ju objavovala a skúmala očami mimozemštana. Číta knihu a zároveň putuje Bratislavou, po jej tradičných aj obskúrnych miestach.

Horizont mesta, ktorý vidí pri čítaní knihy v knihe, vidí aj čitateľ samotnej knihy:

Vizuály z knihy Kultúrne mestá Vizuály z knihy Kultúrne mestá Vizuály z knihy Kultúrne mestá Vizuály z knihy Kultúrne mestá Vizuály z knihy Kultúrne mestá Vizuály z knihy Kultúrne mestá Vizuály z knihy Kultúrne mestá

Vizuály dopĺňajú text
Fotky mesta sa väčšinou snažia korešpondovať s textom dvojstránky, na ktorej je kniha otvorená. Občas ironizujú text, občas ho dopĺňajú.

Vizuály z knihy Kultúrne mestá Vizuály z knihy Kultúrne mestá

Príbehovosť
Ako predel medzi kapitolami Zuza odpočíva a presúva sa k inej lokácii. Prechod mestom vždy zodpovedá geografickým lokáciám. Vzdialenosť aj fotky sú prispôsobené rýchlosti chôdze v danej lokalite.

Vizuály z knihy Kultúrne mestá Vizuály z knihy Kultúrne mestá Vizuály z knihy Kultúrne mestá

Písmo
Sádzali sme s vynikajúcou Maiolou od Veroniky Burianovej, jedným z našich najobľúbenejších písiem. Ako akcidenčný doplnok sme použili Gotham Rounded.

Vizuály z knihy Kultúrne mestá Vizuály z knihy Kultúrne mestá Vizuály z knihy Kultúrne mestá

Rozmer prispôsobený konceptu knihy v knihe
Rozmer je efektne obludný, o pár centimetrov ukrojená A2. Text sa preto dá relatívne dobre čítať.

Hrdá autorka knihy Kultúrne mestá

Tešíme sa, že autorka je z výsledku nadšená rovnako ako my:

"Z celého konceptu knihy v knihe som nadšená. Ľudia sa o knihu zaujímajú už len kvôli nemu. V texte píšem o kultúrnych prejavoch mesta a je preto pre mňa dôležité, aby mala kniha rovnako silný vizuál. Ďakujem!"

— Zuzana Ducho, autorka knihy Kultúrne mestá

Magritte newsletter
Zaregistruj sa do Reného newsletteru a budeš dostávať všetky novinky (a niečo naviac):