Omaľovánka pre dospelých

30.5. 2014 by Ondrej Gajdoš


Aj dospelí ľudia potrebujú vyfarbovať. A jednoduché detské obrázky pre deti nestačia. Preto vznikla Omaľovánka, kde si vyfarbíte ilustrácie od slovenských umelcov a grafikov. Ilustrácie zozbierala a koncept vymyslela multi-talentná Ivana Laila Drobná, s ktorou robíme aj na iných projektoch. Preto sme sa s radosťou postarali o dizajn Omaľovánky, jej obálku, booklet a sadzbu.

Práca začala pri headline písme. Do užšieho výberu sa dostalo 12 písiem, väčšinou scripty, zopár serifov a display fontov:

Proces zrodu Lailinej Omaľovánky

Z nich sme pre Lailu vysadili dve finálne verzie na posúdenie. Prvý variant je v písme Sonora Pro, čo je sympatický script od nemeckých Profonts. Má výborne Open Type funkcie na vyladenie ligatúr, aby vyzerali dobre snáď pre každé možné slovo. Naviac má veľmi citlivo umiestnené diakritické znamienka, takže headline v ňom vyzerá kompaktne:

Proces zrodu Lailinej Omaľovánky

Keď bola hotová prvá safe verzia, druhá verzia musela byť v písme, ktoré sa už niekoľko rokov snažíme použiť, ale zatiaľ sme preň nenašli vhodný projekt: úžasné History od Petra Biľaka z Typotheque. History je generatívne písmo, ktoré vzniká remixovaním 21 stavebných blokov podľa potrieb a vkusu grafika. Omaľovánku sme namixovali takto:

Proces zrodu Lailinej Omaľovánky

Laila vie, čo je pre Omaľovánku najlepšie a tak si samozrejme vybrala scriptový headline zo Sonory. (Snáď niekedy príde projekt, kde sa dosýta vybláznime s History.) Druhý krok bol vybrať písmo pre texty bookletu a obálky. Laile sme ponúkli buď serifovú verziu vo Fedre, zhodou okolností tiež od Petra Biľaka, nášho obľúbeného typografa, alebo v zaujímavom sans písme Auto od holandských Underware. Laile sa viac k jej Omaľovánke hodil sans a tak sme v ňom vysadili všetky texty:

Proces zrodu Lailinej Omaľovánky

Následne sme vysadili jednotlivé obrázky do formátu a sprievodný booklet s popiskami autorov. Z kresieb sme spravili koláž na obálku Omaľovánky a projekt odišiel do Tlačiarne Bardejov:

Fotky Lailinej Omaľovánky
Fotky Lailinej Omaľovánky
Fotky Lailinej Omaľovánky
Fotky Lailinej Omaľovánky

(Fotky Omaľovánky spravila šikovná Katarína Bell)

FB page Omaľovánky
Magritte newsletter
Zaregistruj sa do Reného newsletteru a budeš dostávať všetky novinky (a niečo naviac):